ברור שקודם כל יש נעלים. זה פריט הציוד הראשון ולרוב גם הכרחי (אלא אם אתה רץ יחף כמובן). אבל ברגע שנעלת, הם מחוברות לך לגוף שם למטה ולא תקדיש להם הרבה מחשבה. זהו אלמנט סטטי של הריצה, חלק מהגוף בעצם.

אבל הווסט זה סיפור שונה. הווסט הוא מערכת יחסים. כשהווסט עליך אתה תזיז אותו, תמשוך פיה לשתות מים, תקפל מקלות בסיום עליה כדי לחבר אותם, תתכופף לבקבוק ללגימה, תפתח רוכסן למשוך משהו לאכול, תדחוף חולצה ארוכה לתא הביגוד כשהגוף כבר חם. את מערכת היחסים הזאת אתה רוצה בטופ. הכי בטופ. משהו שיהיה חלק ממך, שיזרום עם התנועה שלך לאורך כל הדרך, בלי להציק, בלי להטריד. משהו שיעשה את העבודה בלי להפריע לריצה.

בנוסף, נעלים נחליף כל כמה מאות קילומטרים. זה אמנם תלוי נפחי ריצה אבל יתכן שתמצא עצמך עם נעלים חדשות כל כמה חודשים. ווסט הוא פריט לטווח ארוך. לא מחליפים אותו כל כך מהר. ואני מדבר על שנים עבור הרץ הממוצע.

איך ניכנסים לזוגיות כזאת? איך בוחרים את הפרטנר המושלם? קיבלתי את הווסט של Raidlight למבחן ארוך טווח (מעל חצי שנה). Raidlight הוא מותג צעיר יחסית בנוף ארצנו. המותג מיובא על ידי חברת לפידות הוותיקה, הפועלת שנים בתחום ציוד שטח, לטיפוס, גלישה וגם ריצה. במהלך מעניין, זיהו בחברה את המותג הצרפתי הקיים מ-1999 כפוטנציאל למשהו חדש בתחום ריצת השטח. החברה הצרפתית הוקמה, כמו חברות ציוד שטח רבות, על ידי רץ שטח פעיל Benoit Laval, שהרזומה שלו כולל מעל 100 מירוצי שטח ובשנת 2010 אף נבחר לנבחרת ריצת השטח הצרפתית. מטה החברה הקטנה ממוקם בלב אזור הררי המאפשר בדיקה מדוקדקת של הציוד על ידי 30 עובדי החברה, אשר הם בעצמם פעילי שטח חובבים. ליין המוצרים כולל כל מה שנדרש מחובב שטח, ספציפית גם בעולם הריצה, עם דגש על ציוד קל משקל. יש לציין כי עד הופעת המותג, היבוא בארץ נשען בעיקר על מותגים אמריקאיים ידועים כמו Ultimate Direction ו-Nathan. מותג העל Salomon, אשר ידוע גם הוא בפופולריות ואיכות התיקים שלו, מוכר בקהילה, אבל חוסר ביבוא יציב ומחירים גבוהים, לא הפך אותו לנפוץ במיוחד.

הכניסה של Raidlight לישראל נעשתה דרך הרגלים, מה שכבר משך את תשומת ליבי, בהיותי רץ שטח חובב אך נילהב. בניגוד לכל מה שהוכר בעבר, החשיפה למוצרי החברה נעשתה בצורה של “הגעה אל הרץ”, ולאוו דווקא בצורה המקובלת של “בוא לחנות נראה לך”. כלומר, נציגי החברה, הופיעו לאירועי ריצות שטח ומעבר לאפשרות למשש ולראות, רצים גם קיבלו את ההזדמנות להתנסות ולבדוק את הציוד טרם קנייה. אם כבר הזכרנו מערכת יחסים, חישבו כמה קריטי לבדוק את תיק הריצה הייעודי שלכם בתנאי השטח ממש, בריצה.

בארץ מופץ ביגוד ריצה של Raidlight, מכנסים וחולצות, אולם הפוקוס העיקרי הוא סביב תיקי הריצה ואביזרים נילווים לו (בקבוקי שתייה, שקיות ומקלות ריצה). ל-Raidlight שלוש קטגוריות תיקים. ה-Responsiv, ווסטים גמישים, קלילים, מינימליסטיים במיוחד, בעלי מבנה ניצמד לגוף. סידרת ה-Trail XP, תיקי שטח קטנים וקלים. לבסוף, סידרת ה-Olmo, אשר לשמה נלווה השם הלכאורה מחייב Ultra. ל-Olmo מבנה סטנדרטי יותר של תיק בעל כיסים. מבנה מאסיבי יותר, כבד קצת יותר, אולם בבסיס מסוגלים לשאת מטען משמעותי הרבה יותר.

ה-Olmo 5, קווים לדמותו

כאמור לסידרת ה-Olmo מבנה מאסיבי יחסית לסדרות אחרות של החברה, אולם עדין מדובר על תיק קל, 390 ג’ לפי הגדרת היצרן. כשמחזיקים אותו ביד, התחושה היא אכן מפתיעה, שכן למרות המבנה וריבוי כיסים ותאים, הקלילות מורגשת. התיק עשיר בפיצ’רים:

8 תאים בעלי רוכסן במגוון גדלים – לציוד, מסמכים, טלפון, אוכל, שקית שתיה ומפתחות
6 תאים אלסטיים פתוחים – לציוד קטן
2 כיסים עם מנגנון הידוק –  לבקבוקי שתייה (נמכרים בניפרד)
תא ביגוד אלסטי ניסגר בסקוץ’
שני מנגנוני רצועות להידוק מקלות ריצה בשתי צורות שונות.
רצועות צד להידוק והתאמה אישית על הגוף
ריפוד גב, המשמש גם כמבודד לשקית השתיה
לחובבי שמע, כבל אוזניות החוסך צורך בהעברת האוזניות עצמן באילתורים שונים מהנגן/טלפון שבתיק, לאוזניים. ניתן להוציא כבל זה במידה ואינכם משתמשים במוסיקה או ברשותכם אוזניות בלו טות’.

התאמה ותחושת גוף

בניגוד לתיקים אחרים, UD למשל, ה-Olmo מגיע במידה אחת. יש שיטענו כי זהו חיסרון היות וההתאמה מתבצעת על ידי שתי רצועות צד בלבד, מה שאמור להגביל במידות אורך שונות. אני דווקא מוצא את זה נוח. בתיקים במידות ספציפיות, מנח התיק עלול להשתנות לאורך זמן, רצועות הצד מוגבלות למדי, היות וההתאמה העיקרית היא לפי מידה מראש. תיק ששירת אותי תקופה ארוכה, ישב טוב בתחילה, אולם עם הזמן הפך רופף יותר. ב-Olmo, רצועות הצד אינן מוגבלות, מאד נגישות, גם תוך כדי ריצה, ומאפשרות התאמה מדויקת בכל רגע נתון. לעתים, בתוך ריצה מסוימת, כתלות במידת העומס של התיק (ביגוד, כמות מים), תירצו לשחק עם ההתאמה ולקבל נוחות מקסימלית – זה עובד נהדר.

 

העמסה והרגשה בריצה

זה הקטע הטריקי. אם אתם מגיעים מניסיון של ווסטים מנימליסטיים יותר, ההרגשה קצת “עמוסה” בהתחלה. יתכן ויש כאן משהו מרתיע, אבל לא כדאי להירתע. התחושה האמיתית של התיק מתחילה רק אחרי צבירת קילומטרים. צריך לתת לווסט “להתיישב” וזה לוקח קצת זמן.

בתחילה, הריפוד בגב מרגיש מוזר, התיק מרגיש קצת גבוה על העורף וריבוי הכיסים והתאים נותן תחושה עוטפת מדי. זה בהחלט אינו תיק מינימליסטי והנפח הפוטנציאלי שלו בדמות כל הכיסים והתאים מורגש. אולם, הרגשה זו מתחדדת בעיקר בעקבות שינוי, או מעבר מקונספט שונה. ה-Olmo נבנה במיוחד לרצי אולטרה, ומולדתו בהרים הגבוהים בצרפת. אירופה מתברכת באירועי ריצה ארוכים בפסגות גבוהות בהן מזג האוויר לא יציב ומשתנה תדירות. באירועים כאלה כמות ציוד החובה שיש לשאת היא גבוהה ואת זה בדיוק ה-Olmo מאפשר בנוחות.

מה ששאלתי את עצמי לאורך הדרך, האם ה-Olmo נועד במיוחד לרצים רבי קילומטרים בפסגות אירופאיות רבות תהפוכות? לאחר חצי שנה של שימוש אני יכול לומר בצורה חד משמעית כי התשובה שלילית ומגוון הרצים שיהנה מהתיק הוא רחב. על כך בהמשך.

לאחר חצי שנה של ריצה ניתן לומר בקלות כי התאהבתי בתחושת הריצה עם ה-Olmo. לאחר הידוק ראשוני עם רצועות הצד, הווסט יושב בצורה פנטסטית, אינו זז ולרוב כלל אינו דורש תיקון בהידוק. גם לגובהי הנמוך (1.68), התיק אינו יורד נמוך מדי ומשאיר את הגב התחתון פנוי וללא חיכוך, תכונה חשובה בתיק ריצה. ריפוד הגב מקל על תחושת משקל שקית המים ובאופן כללי התיק, דרך החומרים הקלים מהם עשוי, מרגיש נעים ונוח למגע ולריצה. התיק משדר איכות בכל צעד ואחרי תקופת שימוש אינטנסיבית הוא במצב מעולה, ללא שריטה או קרע.

יש לציין כי תקופת המבחן היא התקופה הקרה בארץ ועדין יש לבדוק מה התחושה המתקבלת בעונה הלחה, במיוחד בשיא הקיץ.

מבחינת העמסה, התיק הינו חלומו הרטוב של חובב ציוד, האוהב לשאת בצורה מרווחת מגוון פריטים ללא צורך להילחם בכל פירור נפח.

מים – תיק שקית המים הוא ענק. תוכלו להכניס בצורה טובה גם שקית 3 ליטר (יש לוודא מראש) ולשאת בקלות 2-2.5 ליטר על הגב. בתוספת שני בקבוקים קידמיים תוכלו לקחת כ-4 ליטר מים לגיחות ריצה ארוכות ללא תמיכה, למשל ריצות מדבר ארוכות בעונות הקרירות. את השקית אפשר לקבע היטב עם רצועות סקוצ’ים בחלקה העליון.

אוכל – שני כיסים קדמיים בתוספת תאים אלסטיים יאפשרו לכם העמסה רבה של ג’לים ובארים שונים מבוססי אנרגיה. אלה כיסים נגישים ביותר המאפשרים גישה תוך כדי ריצה. לכריכים, שקיות תמרים או אגוזים גדולות יותר, תוכלו להשתמש באחד התאים הצדדיים.

ציוד נלווה – התא האלסטי לביגוד יאפשר הורדת שיכבה או שתיים איתן מתחילים לרוץ בימים קרירים יותר, תאים למסמכים וכסף ותא מפתחות עם קליפס המוודא כי הם לא “יקפצו” החוצה גם אם בטעות שכחתם את הרוכסן פתוח.

כאמור, נפח נשיאה אינו חסר בתיק הזה ולמרות שיש בליין זה שני תיקים נוספים בעלי נפח גדול יותר, סביר כי אין בהם צורך ברוב סוגי הריצות.

 

למי מיועד התיק?

כבר מעצם חלוקת סדרות התיקים, Raidlight קובעים בבירור את הכיוון. לא אוהבים הרבה ציוד? רוצים להתמקד בג’לים, בארים ומים עם קצת תוספות? הסדרות הקלות יותר יתאימו לכם. אם אתם כמוני, חובבי נפח ואוהבים לשאת דברים בנוחות – ה-Olmo תפור עליכם. כמובן שלרצי אולטרה, עם פזילות לתחרויות אירופאיות הרריות זו בחירה טיבעית, אבל אם אתם סתם אוהבים ריצות עומק, או אפילו טיולים עם משקל נמוך, ללא תלות באספקה ומילוי בדרך – ה-Olmo יהווה בחירה מעולה, במחיר הגיוני ביותר (390 ש”ח). יצאתי לריצות חורפיות ארוכות במדבר אבל גם ריצות יחסית קצרות בהרי ירושלים, ועדין לקחתי את ה-Olmo בשימחה. לא צריך לחשוב פעמיים אם יש מקום למצלמת הגופרו, לבגד ים ומגבת קטנה לטבילת מעינות ולפנסים לריצות המתחילות בחושך או ביקור הרפתקני במערה חשוכה על הדרך. ריצות הן לא רק מטרות על גיליון אקסל וברגע שתשלבו בהן חוויות טבע עם גוון טיולי תוכלו ליהנות מפיתרון מעולה לציוד נלווה.

האידאל יהיה להחזיק את ה-Olmo בשילוב תיק מינימליסטי נוסף, באותה מידה שרצים מחזיקים נעלים בעלות ייעודים שונים. גם כתיק יחיד, ה-Olmo לא מרגיש לי היום כמטען עודף, גם במקרים שרוב הכיסים אינם מאוכלסים.

יתרונות: מגוון כיסים ותאים גדול, איכות חומרים מצוינת, התאמה וכוונון ללא מידות, באמצעות רצועות צד.

חסרונות: לכמות ציוד קטנה יש תיקים אלטרנטיביים מתאימים יותר, תא הטלפון קצת קטן לטלפונים המודרניים (5.5” ומעלה עם מגן), תא הביגוד עלול להיות קצת קטן – חסרה רשת חיצונית אלסטית לתליית פריטי לבוש.

לסיכום: תיק מעולה ומומלץ באיכות גבוהה. מיועד בעיקר למצבים בהם רוצים להעמיס ציוד רב, אולם ירגיש נוח ופונקציונלי גם כשרובו ריק ומכיל בעיקר מים. ממליץ בחום לנצל את האפשרות של Raidlight בישראל, לבדיקת התיקים בריצה. מבחינה אישית, אם חיפשתי מערכת יחסים ארוכת טווח ומעולה עם תיק ריצה, ה-Olmo 5 הוא בהחלט הפרטנר המתאים.

לכתבה באתר שוונג